dressss

Czy marka decyduje o wszystkim?

W dzisiejszych czasach każdy chce być oryginalny i odróżniać się w jakiś sposób. Jednocześnie potrzebujemy szacunku ze strony innych. Dlatego też dużym powodzeniem cieszy się odzież markowa. Często zwłaszcza kobiety, idąc na zakupy, mniej patrzą na cenę i są skłonne nawet więcej zapłacić, jeśli tylko w zamian otrzymają produkt marki, z którą się w jakiś sposób identyfikują i którą uważa się powszechnie za elitarną, wyjątkową. Wywołanie takiego wrażenia, nawet niezgodnego z rzeczywistością, jest ważnym zadaniem marketingowca, stającego przed zadaniem promowania danej marki.

Największym osiągnięciem jest takie reklamowanie danej marki, aby zaczęła być używana jako potoczne słowo na określanie wszystkich produktów danego rodzaju, nawet tych, które mają inną, swoją nazwę. Klient, który kupi markową odzież, zwykle odczuwa satysfakcję, i zadowolenie. Naturalnie, są one wyższe jeśli wybrany produkt posiada też inne, pożądane cechy, na przykład jest wygodny, odpowiedni na daną porę roku czy został kupiony po okazyjnej cenie. Tu też otwiera się pole do popisu dla sprzedawcy, który próbuje przekonać klienta, że oferowana mu cena jest wyjątkowa i lepszej nigdzie nie znajdzie. Czasem zwracamy też uwagę na markowość całego sklepu. Równie ważny, jak odzież, może być elegancki wystrój, stosowna muzyka, czy obsługa ubrana bez zarzutu i mogąca nam dobrze doradzić. Producenci i sprzedawcy najchętniej widzą u siebie ludzi, którzy kierują się w zakupach przede wszystkim modą i są w stanie kupić rzecz, która niekoniecznie im się podoba, ale jest uważana za modną przez ich znajomych. Dzięki temu mogą poczuć się wyróżnieni w ich towarzystwie i poczuć ich zazdrość.

Bywa też, że markowa odzież jest kupowana podczas zakupów, które odbywamy standardowo co weekend. Udajemy się do sklepów dlatego, że mamy taki nawyk i robimy to regularnie, nie dbając nawet o to, czy jest nam akurat coś potrzebne. Jest to dla nas forma rekreacji. Wtedy takie wyjście zwykle kończy się faktycznie kupieniem czegoś.