czechy_firma

Firma w Czechach – korzyści takiego rozwiązania

Wielu naszych rodaków zamiast rejestrować własną działalność gospodarczą w Polsce robi to u południowych sąsiadów. Na firmę w Czechach z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Dla jednych jest to sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, dla innych niezła przygoda, ponieważ mogą pochwalić się zagranicznym podmiotem gospodarczym. Jakie korzyści przynosi firma w Czechach?

Nie tylko jednoosobowa działalność
Okazuje się, że rozwiązania, które są o wiele korzystniejsze od innych w naszym kraju, nie sprawdzają się tak bardzo w Czechach. Mowa np. o tym, że polskim przedsiębiorcom działającym w pojedynkę lub z partnerem biznesowym opłaca się zarejestrować jednoosobową firmę. Za naszą południową granicą jednak o wiele popularniejszą możliwością jest utworzenie odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – společnost  s ručením omezeným – s.r.o. Czeskie prawo, w porównaniu naturalnie do polskiego, zwalnia wspólników spółki z obowiązku wniesienia do niej kapitału zakładowego. W Polsce to dla wielu początkujących przedsiębiorców przeszkoda nie do przeskoczenia, ponieważ wkład własny wynosi 5 000 złotych.

Krótsze kolejki
Kapitału wymaga wyłącznie założenie spółki akcyjnej. Jego kwota wynosi minimum 2 000 000 koron, więc około 300 000 złotych. Na założenie tego rodzaju spółki w Czechach decyduje się jednak garstka polskich biznesmenów. Ta działalność, która interesuje większość, to jednoosobowa firma. Dużą zaletą firmy w Czechach jest to, że wszelkie urzędowe sprawy można załatwić drogą elektroniczną. Każdy z urzędów państwowych posiada bowiem nowoczesne serwisy, które są rozbudowane na tyle, że właściciel przedsiębiorstwa uzyskuje dostęp do spersonalizowanego konta, dzięki czemu każdy wniosek, formularz czy dokument może być legalnie i skutecznie przesłany do danej instytucji.

Optymalizacja podatkowa
Tym, co zachęca Polaków do rejestracji firmy u naszych południowych sąsiadów, jest korzystniejszy dla przedsiębiorcy system podatkowy. U nas obowiązkowe świadczenia wynoszą 19%, 18%, 32%. To wtedy, gdy mówimy kolejno o podatku liniowym lub ogólnej formie opodatkowania i jej dwóch progach. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku podatku ryczałtowego. Firma w Czechach płaci za to 15% albo 22%. Jak wygląda stawka podatku CIT? Tak samo jak w Polsce, wynosi więc 19%.

Firma w Czechach – czy warto zakładać?
Widzimy więc, że rejestracja przedsiębiorstwa w Czechach ma wiele jasnych stron. Dlatego tak duże grono polskich biznesmenów decyduje się przenieść firmę za granicę. Przed podjęciem takiego kroku należy jednak przemyśleć wszystkie za i przeciw tego przedsięwzięcia. Należy także przemyśleć kwestie prawne. Firma w Czechach może nie spodobać się Urzędowi Skarbowego. Warto więc skontaktować się doradcą podatkowym lub prawnikiem i dokładnie sprawdzić wszelkie możliwości, aby nie zostać posądzonym o prowadzenie firmy u południowych sąsiadów jedynie w celu uniknięcia płacenia podatków w Polsce. Sprawdzenie potencjalnych konsekwencji zawczasu może uchronić przed problemami.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy w Czechach to powinieneś wejść także na:

Firma w Czechach

http://www.wizawi.org.pl/czy-firma-w-czechach-jest-oplacalna/