fut

Mała architektura

Mała architektura otacza nas bez względu na to czy tego chcemy czy nie. Jest ona nieodłącznym elementem naszego świata. Znajdziemy ją w parku, na deptaku, w ogrodzie, na działce – wszędzie gdzie wokół znajduje się zieleń.

Mała architektura to przede wszystkim ławki, kosze na śmieci, lampy, mostki, ale też porośnięte roślinnością pergole i trejaże. Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi zwraca się na otaczającą nas scenerię, dlatego też popularna staje się profesja zwana „architekturą krajobrazu”. To właśnie do zadań architekta krajobrazu należy m.in. projektowanie drobnych elementów architektonicznych. Wprawdzie mała architektura nie jest specjalnym wyzwaniem dla architekta, który zdecydowanie bardziej woli projektowanie większych założeń miejskich, parkowych czy ogrodowych, ale na pewno stanowi miłą odskocznię od projektów wielkopowierzchniowych.
Elementy małej architektury produkowane masowo znajdziemy głównie w marketach budowlanych. Nie są one jednak wysokiej jakości. Ich wartość artystyczna również nie należy do zbyt wysokich. Oczywiście cenowo mogą wydawać się przystępne, ale zwykle bywają nietrwałe, mało odporne na polskie warunki atmosferyczne. Warto więc zastanowić się czy do naszej najbliższej przestrzeni nie potrzebujemy jednak czegoś bardziej wyszukanego i gustownego. Wówczas z pomocą przyjdzie nam architekt krajobrazu, który wykona dla nas projekt od A do Z. Zwykle przedstawi kilka wersji koncepcyjnych i po wyborze jednej przez klienta, przystąpi do jego uszczegóławiania. W projekcie znajdą się nie tylko rysunki określające wymiary i kolorystykę danego elementu, ale również jego umocowanie do podłoża, materiały, z których zostanie wykonany oraz propozycje umiejscowienia w ogrodzie. Ceny takiej usługi są bardzo zróżnicowane. Konkurencja jest coraz większa, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Korzystając z porady fachowca będziemy mieć pewność, że oglądając przydomowe ogrody innych osób, nie trafimy na identyczny element wyposażenia.