coaching

Utknęłaś w miejscu? Czas na coaching

Masz dość swojej pracy, dusisz się w związku, czujesz, że utknęłaś w domu bez perspektyw, brakuje ci motywacji do działania? W każdym z przypadków pomoże coaching. Jeśli masz poważne problemy, takie jak nierozwiązane sprawy z przeszłości, np. pochodzisz z rodziny z problemem alkoholowym, potrzebujesz bardziej profesjonalnego wsparcia. Czasami coaching to za mało, gdy na przykład jesteś ofiarą przemocy, ale może być pierwszym krokiem, by zacząć traktować swoje problemy poważnie.
Ile zarabia coach?
Nawet kilka tysięcy złotych na jednej sesji i około miliona w ciągu roku, jeśli nie pracuje tylko z klientem indywidualnym, ale również prowadzi konferencje motywacyjne dla tysięcy osób. Choć te stawki wydają się zaporowe, wyrwanie się z przeciętności – nie tylko wykonywanego zawodu, ale też życia bez pasji, często wymaga inwestycji.
Coaching to przyszłościowy zawód
Takie kwalifikacje możesz zdobyć, gdy lubisz pomagać ludziom, motywować ich do zmian, ale nie masz wykształcenia psychologicznego, choć to będzie mile widziane. Obecnie można korzystać z programów unijnych, które rekrutują do kursów przygotowujących do bycia coachem. Oczywiście, lepiej skończyć studia podyplomowe na wydziale psychologii, niż weekendowy kurs, ale od kursu można zacząć, choćby po to, by nie wydając oszczędności życia, sprawdzić, czy odnajdujemy się w tej roli.
Jak zdobywać pierwsze doświadczenia w zawodzie coacha?
Gdy opracujesz pierwszy program coachingowy, możesz udzielać sesji za darmo w fundacjach lub ogłaszając się przez internet. Nie tylko po to, by zdobyć doświadczenie, ale również, by sprawdzić, czy twoje działania przynoszą efekty.
Wielu początkujących coachów odczuwa pokusę, by doradzać swoim klientom, podawać im na tacy gotowe rozwiązania. To błąd! Profesjonalista, zadając odpowiednie pytania, pobudza motywację klienta i nakierowuje go na odpowiednie tory.
Jak w każdym innym biznesie, początki mogą być trudne. Jednak, gdy wyrobisz sobie renomę, nie musisz martwić się o przyszłość finansową.

Więcej na stronie – coaching Joanna Muszak