miedz

Zastosowanie metali szlachetnych z grupy miedziowców

Do metali szlachetnych zaliczamy tak zwane platynowce czyli mówiąc wprost ruten,rod,pallad,osm iryd i platynę oraz miedziowce takie jak złoto i srebro czyli najbardziej znane i popularne metale szlachetne.W tym artykule omówię krótko każdy z metali szlachetnych.

Złoto występuje w przyrodzie w postaci piasku,drobinek lub różnej wielkości grudek tak zwanych samorodków.Wydobywane jest w kopalniach a najgłębsza z nich znajduje się w RPA i ma 3,7 kilometra głębokości. Ogólnie rzecz ujmując RPA jest największym na świecie dostawcą złota . Pochodzi stamtąd około 40% rocznej światowej produkcji wynoszącej ok 1500 ton.W tym miejscu warto nadmienić ,że aby wydobycie się opłacało w tonie surowca musi znajdować się minimum 10 kilogramów surowca surowca. Czyste złoto jest metalem miękkim i ciągliwym w wyniku czego może być obrabiane plastycznie . Z czystego złota wytwarzane są folie o grubości mniejszej niż 0,1 µm jednak jako ,że jest to surowiec podatny na ścieranie nie ma zastosowania w przemyśle w czystej postaci. Złoto jest wykorzystywane w przemyśle jubilerskim w postaci stopów z innymi metalami szlachetnymi takimi jak na przykład platyna bądź srebro.

Srebro występuje w przyrodzie w postaci rodzimej w rudach . Po obróbce jest metalem o białej barwie i silnym połysku. Jest materiał plastyczny ,podatny na obróbkę cieplną – można je przewalcować w bardzo cienkie folie o grubości do 0,00025mm bądź uzyskać drut o bardzo małej średnicy.W stanie czystym srebro znalazło zastosowanie w elektronice w postaci cienkich taśm i przewodów.Jest również wykorzystywane w procesie galwanicznego pokrywania innych metali. Srebro techniczne wykorzystywane jest do lutowania stopów ,których rozszerzalność cieplna zbliżona jest do szkła.Stopy srebra z platyną ,miedzią i zlotem stosowane są w przemyśle jubilerskim, do produkcji sztućców i galanterii ozdobnej.

Jak widać metale szlachetne z grupy miedziowców dzięki łatwości w obróbce znalazły liczne zastosowanie w przemyśle zarówno jubilerskim jak i innych odnogach gospodarki.

Więcej – skup metali Stellmet